BLOG

Artykuły publikowane w prasie lub Internecie, dyskusje o rasie

Tutaj znajdziesz szereg ciekawych artykułów o rasie

Oducz szczeniaka sikania w domu – jak to możesz zrobić?

Zanim zdecydujesz się wziąć domu szczeniaka, musisz wiedzieć, że: szczenię do 4-5 miesiąca życia nie jest w stanie długo wytrzymywać bez zaspokajania swoich potrzeb fizjologicznych tak w ciągu dnia, jak i nocy. Wiedz, że szczeniak nie prześpi całej nocy bez przerwy.

Mały pies załatwia swoje potrzeby fizjologiczne zawsze po drzemce, po jedzeniu oraz po intensywnej zabawie. Bądź czujny w sytuacjach kiedy dzieci zaczynają bawić się z szczeniakiem. Niech ta zabawa nie trwa długo. Przerwij ją na wyprowadzenie psiaka na zewnątrz.

Jeśli jesteś opiekunem szczenięcia tej rasy, to już pewnie się zorientowałeś, że często nie jesteś w stanie dobiec do wypróżniającego się psa. W takiej sytuacji, postaraj się wyprzedzać fakty i wynoś go na zewnątrz wiele razy w ciągu dnia.

Jeśli Twój szczeniak zachowuje już czystość w domu, ale ostatnio zdarzyło mu się powrócić do dawnych zachowań, związanych z załatwianiem się w pomieszczeniach, to wiedz, że przyczyną takiego zachowania może być:

choroba (należy przede wszystkim przebadać psa u lekarza weterynarii),

jakieś traumatyczne wydarzenie, którego doświadczył szczeniak (psy często w sytuacji, w której czują się w jakiś sposób zagrożone, załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne w miejscu, w którym czują się bezpiecznie – najczęściej jest to właśnie dom, w którym mieszkają).

Jak nauczyć psa sikać na dworze?

Miej świadomość, że im więcej czasu poświęcisz na naukę zachowywania czystości, tym szybciej tę umiejętność szczeniak opanuje.

Początkowo przy wprowadzeniu treningu czystości idealnie byłoby gdybyś mógł być ze szczeniakiem cały czas w domu. Nie żałuj swojego czasu przeznaczonego na tę naukę.

Jeśli możesz to weź urlop w pracy, który poświęcisz tylko szczenięciu. To bardzo ważny moment, który w dość istotny sposób zaważy na waszym dalszym wspólnym życiu.

Ten wspólny czas przeznaczony w tym okresie tylko dla malucha można świetnie spożytkować na naukę psiej komunikacji, obserwację szczenięcia i lepsze poznanie jego potrzeb.

W końcu dla was to całkiem nowa sytuacja. Pozwól sobie i psu na spokojne jej zaakceptowanie.

Pamiętaj, by wychodzić ze szczenięciem na zewnątrz jak najwięcej. Od początku staraj się obserwować psa – on zawsze sygnalizuje wcześniej, że będzie się załatwiać.

Jak?

Maluch najczęściej przerywa daną czynność i zaczyna węszyć, chodzić w kółko – zaczyna po prostu szukać odpowiedniego miejsca na załatwienie swoich potrzeb fizjologicznych. Czasami zdarza się, że młodziutki piesek zapomni się i wysika się w domu bez „uprzedniej zapowiedzi”.

W takiej sytuacji nie denerwuj się! To przecież jeszcze małe psie dziecko. Zastanawiasz się jak utrwalić u psa pożądane zachowanie? Po prostu nagradzaj szczeniaka słowem, dotykiem i smakołykiem w każdej sytuacji, która przybliża go do tego właściwego, pożądanego przez Ciebie postępowania.

Nagradzaj za każdy sygnał jaki daje szczeniak w momencie chęci załatwienia się:

nagradzaj każde podejście do drzwi wyjściowych, a w końcu sowicie pochwal za załatwienie się na zewnątrz!!

Maluch taką nagrodę zapamięta i skojarzy ją z aktualną czynnością i otoczeniem.

Nie ulegaj zasłyszanym „metodom wychowawczym” typu: za każdym razem jeśli pies załatwi się w domu, należy wkładać jego nos w odchody!

Czy naprawdę ktoś może myśleć, że jest to dobra metoda?

Zapewniam Cię, że nie!

Szczenię w ogóle nie kojarzy takiej sytuacji z miejscem załatwiania się, tylko z daną czynnością, do której jest zmuszane.

Może to doprowadzić do skojarzenia przez szczeniaka, że po załatwieniu się należy

wytarzać się we własnych odchodach…

Nie sugeruj się opisami ras psów, oraz wypowiedziami w sieci innych właścicieli czworonogów na temat częstotliwości wypróżniania się.

Pies to nie jest zaprogramowany automat!

Pamiętaj, że każde zwierzę, tak jak i człowiek, jest inne.

Każdy pies ma nie tylko inny dom i właścicieli, ale każdy pod względem fizjologicznym

funkcjonuje inaczej.

Przede wszystkim, ze względu na swoje indywidualne cechy osobnicze, indywidualną dietę

oraz kondycję fizyczną, wymaga indywidualnego podejścia

Ucz się obserwować swoje zwierzę.

Dostosuj ilość wyjść z maluchem do tego, ile ich faktycznie potrzebuje.

Spróbuj jego potrzeby zgrać ze swoim indywidualnym rytmem dnia.

To jest czas kiedy uczycie się siebie nawzajem.

Jeśli decydujesz się na wprowadzenie podkładów, gazet czy pieluch do siusiania dla psów, miej świadomość, że taka sytuacja zawsze wpływa na przebieg treningu czystości. Jeśli treningu nie zaburzy, to na pewno znacznie wydłuży jego przebieg. Dlaczego?

Przede wszystkim, wprowadzanie takich mat, jest sygnałem dla zwierzęcia, że można sikać w domu.

Im dłużej je stosujesz tym bardziej utrwalasz w nim nawyk obsikiwania przedmiotów leżących na podłodze: pies zawsze generalizuje – nie rozróżnia maty, pieluchy czy gazety od chodników, które stosujesz na co dzień w domu w celach dekoracyjnych.

Dlatego też, jeśli mimo wszystko wprowadzasz do domu podkłady do sikania dla psa, przygotuj się, że proces przejścia z maty w domu na trawnik poza domem, będzie dłuższy i bardziej czasochłonny.

Przecież trzeba będzie w końcu oduczyć psa zachowania, które od samego pobytu w nowym domu tak skrupulatnie dzień po dniu utrwalałeś.

Co robisz, kiedy widzisz po wejściu do domu kałużę na dywanie? Zdarza Ci się krzyczeć albo karcić psa? Nie rób tego!

Pies, już po fakcie w przeciągu kilku sekund, nie jest w stanie skojarzyć twojego zachowania z tym, co zdarzyło się wcześniej.

Dla niego, w takiej sytuacji, komunikat, który wysyłasz jest zupełnie inny od tego jaki usiłujesz mu przekazać.

Szczenię uczy się, że czasami człowiek kiedy spotyka psa zaczyna krzyczeć, a czasami jest miły.

Nie rozumie tej zmienności. Taka sytuacja sprzyja budowie braku zaufania psa względem człowieka.

Pełna wersja artykułu : https://cowsierscipiszczy.pl/jak-oduczyc-psa-sikania-w-domu/

3